Back to School

Jak to się dzieje, że lato mija tak szybko? Za chwilę wrzesień i koniec wakacji! Zanim jednak przyjdzie czas na nastawienie budzików na blady świt, uczniów i studentów czeka przejrzenie stanów plecaków – czy aby na pewno wypakowaliśmy tę kanapkę? – wyliczenie, ile zeszytów będziemy potrzebować, prawdopodobnie dokupienie kilku długopisów, piór czy kalkulatora. Osobiście zawsze lubiłam ten proces przygotowań, planowania i zakupów. Nowe początki, czyste kartki, postanowienia, że w tym roku będę się starać jeszcze bardziej (przynajmniej na pierwszej stronie zeszytu)… W dyskontach już od tygodni pachnie nowymi artykułami szkolnymi i jest w czym wybierać. Poniżej pokażę Wam, o czym zdecydowanie warto pamiętać i na co zwrócić uwagę przy zakupach. A jeśli macie więcej czasu niż „jutro rano już matma i angielski!”, to zdecydowanie polecam zakupy online. Ceny są zdecydowanie atrakcyjniejsze i jeśli dobrze wszystko oszacujecie i zaplanujecie, to nie zamówicie o wiele za wiele rzeczy. Przyznam, że często podczas zakupów w sklepach stacjonarnych źle na tym wychodziłam, bo nie mogłam się oprzeć i w efekcie kupowałam za dużo.

Zeszyt

Oczywiście tradycyjne zeszyty przedmiotowe muszą być używane w większości placówkach, ale są też takie szkoły, gdzie notatki można robić w formie elektronicznej. Nie mogę się jednak przekonać do robienia szybkich notatek na tablecie czy telefonie. Regularnie próbuję, testuję, korzystam, a i tak wracam do tradycyjnych metod. Natomiast jak wezmę w rękę ołówek czy długopis i zapiszę coś na kartce, a jeszcze lepiej w notatniku, to jestem prawie pewna, że będę pamiętać, co zapisałam nawet bez późniejszego zaglądania do tychże notatek. Tak podobno działa nasz mózg - zapisując coś ręcznie jednocześnie powtarzamy nowe informacje, wskutek czego lepiej je potem pamiętamy. Warto więc mieć zapas dobrych zeszytów.

Zeszyt do słówek

Dobry gadżet do nauki języków to zeszyt do słówek. Ma on dwie kolumny na stronie, dzięki czemu szybko widzimy i rozpoznajemy słówka. Takie wizualne pomoce podczas nauki języków obcych to zawsze coś na plus! Możemy zakryć jedną cześć, aby sprawdzić się przed testem. Możemy łatwo grupować słówka według tematyki, daty zapisu czy alfabetycznie. Ale pamiętajcie, nie musimy się mocno trzymać zasady zapisywania słówek w formie, że po jednej stronie wpisujemy jeden język, a po drugiej - tłumaczenie. Jeśli chcecie, podpowiem wam w oddzielnym artykule, jak robić notatki z nowymi słówkami, żeby lepiej je zapamiętać. Tymczasem, wracając do tematu powrotu do szkoły i artykułów szkolnych…

Plecak

Coś, czego poszukiwania i zakup zawsze mnie cieszyło, kiedy byłam uczennicą i studentką. Patrząc na wybór plecaków dziś, trzeba wiedzieć, czego szukać, bo wybór jest ogromny. Moim zdaniem, to bardzo ważny zakup, którego nie ma co zostawiać na ostatnią chwilę, ani też nie kierować się impulsem czy modą (a przynajmniej nie za bardzo). Plecaki są w szkole wypełniane po brzegi, muszą być więc wytrzymałe i solidne. Dla najmłodszych nie za ciężkie – coś w stylu teczki, a za plecakami dla starszych warto zajrzeć na strony producentów robiących plecaki sportowe - te są z pewnością solidne i dobre jakościowo.

Piórnik

Podobnie jak z plecakami - wybór piórników jest bardzo duży. Jednak tu można kierować się osobistymi zasadami. Jeśli jesteśmy minimalistami i w szkole potrzebujemy jedynie podstawowych przyborów, znajdziemy coś małego i zgrabnego. Jeśli lubimy mieć kilka zapasowych długopisów, pióro, kilka ołówków, gumki, linijki… no, wówczas popatrzmy za czymś, co to wszystko pomieści. Proste!

Bidon na wodę

Bez względu na porę roku, żeby uczyć się efektywnie, musimy posilać nasze mózgi. Zdrowe przekąski podczas przerw między lekcjami to jedno, a drugie - jeśli nie najważniejsze - to nawadnianie. Spragnieni nie będziemy w stanie się skupić, dlatego dobrze mieć przy sobie swoje zapasy wody. Ważna kwestia przy wyborze butelki na wodę, to fakt, że nasza planeta przegrzewa się. Nie dodawajmy jej więcej śmieci - poszukajmy dobrych bidonów na wodę. Dobrych, czyli szklanych, metalowych, albo wykonanych z dobrej jakości, bezpiecznego tworzywa. Dzięki temu, że są to butelki wielorazowego użytku, będziemy mogli ich używać miesiącami a nawet latami. Rozumiem, że szkło czy metal są cięższe od plastiku (myślę o tych osobach, których plecaki kipią od książek i zeszytów), ale różnica w smaku jest zdecydowana – warto to rozważyć.

Tablica korkowa

Wspaniała rzecz, którą powinien mieć każdy nad swoim biurkiem. Zastosowań do tablicy korkowej jest wiele. Od przypinania ważnych dat, numerów, planów… po wycinki i wydruki inspiracyjnych tekstów i grafik na przeróżne tematy związane ze szkoła, ale chyba jednak przede wszystkim z zainteresowaniami.

Do dzieła zatem! Przeglądajcie, porównujcie i wybierzcie to, co najbardziej odpowiada Wam i Waszym potrzebom. To oczywiście tylko kilka propozycji na wyprawkę szkolną/uniwersytecką. Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do zakupów. Tymczasem życzę wszystkim słonecznej końcówki lata i udanych początków roku. Do następnego razu!